콘텐츠로 건너뛰기

Taylor Swift goes viral for BLANKING Celine Dion on stage at Grammys 2024 after diva emerges from battle with stiff-person syndrome to present her with historic Album of the Year

Best American Roots Song

Allison Russell – The Returner

Billy Strings Featuring Willie Nelson – California Sober

Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity

Jason Isbell and the 400 Unit – Cast Iron Skillet – WINNER

The War and Treaty – Blank Page

Jason Isbell and the 400 Unit earned two including Best American Roots Song

 

Best American Roots Performance 

Allison Russell – Eve Was Black – WINNER

Blind Boys of Alabama – Heaven Help Us All

Jon Batiste – Butterfly

Madison Cunningham – Inventing the Wheel

Rhiannon Giddens – You Louisiana Man

 

 Best Americana Performance

Allison Russell – The Returner

Blind Boys of Alabama – Friendship

Brandy Clark Featuring Brandi Carlile – Dear Insecurity – WINNER

Jason Isbell and the 400 Unit – King of Oklahoma

Tyler Childers – Help Me Make It Through the Night

 

Best Americana Album

Allison Russell – The Returner

Brandy Clark – Brandy Clark

Jason Isbell and the 400 Unit – Weathervanes – WINNER

Rodney Crowell – The Chicago Sessions

Rhiannon Giddens – You’re the One

 

Best Bluegrass Album

Billy Strings – Me/And/Dad

Michael Cleveland – Lovin’ of the Game

Mighty Poplar – Mighty Poplar

Molly Tuttle & Golden Highway – City of Gold – WINNER

Sam Bush – Radio John: Songs of John Hartford

Willie Nelson – Bluegrass

 

Best Traditional Blues Album

Bobby Rush – All My Love for You – WINNER

Eric Bibb – Ridin’

John Primer – Teardrops for Magic Slim Live at Rosa’s Lounge

Mr. Sipp – The Soul Side of Sipp

Tracy Nelson – Life Don’t Miss Nobody

 

Best Contemporary Blues Album

Bettye LaVette – LaVette!

Christone “Kingfish” Ingram – Live in London

Larkin Poe – Blood Harmony – WINNER

Ruthie Foster – Healing Time

Samantha Fish and Jesse Dayton – Death Wish Blues

 

Best Folk Album

Dom Flemons – Traveling Wildfire

Joni Mitchell – Joni Mitchell at Newport (Live) – WINNER

The Milk Carton Kids – I Only See the Moon

Nickel Creek – Celebrants

Old Crow Medicine Show – Jubilee

Paul Simon – Psalms

Rufus Wainwright – Folkocracy

Joni Mitchell  took home Best Folk Album for Joni Mitchell at Newport (Live)

Joni Mitchell  took home Best Folk Album for Joni Mitchell at Newport (Live)

 

Best Regional Roots Music Album

Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band – New Beginnings – WINNER (TIE)

Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers – Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival

Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra – Live: Orpheum Theater Nola – WINNER (TIE)

New Breed Bass Band – Made in New Orleans

New Orleans Nightcrawlers – Too Much to Hold

The Rumble Feature Chief Joseph Boudreaux Jr. – Live at the Maple Leaf

 

Best Reggae Album

Buju Banton – Born for Greatness

Beenie Man – Simma

Burning Spear – No Destroyer

Collie Buddz – Cali Roots Riddim 2023

Julian Marley & Antaeus – Colors of Royal – WINNER

 

Best Global Music Performance

Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily – Shadow Forces

Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Pashto – WINNER

Burna Boy – Alone

Davido – Feel

Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi) – Abundance in Millets

Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank and the Bangas – Todo Colores

Silvana Estrada – Milagro y Disastre

 

Best African Music Performance

Asake & Olamide – Amapiano

Ayra Starr – Rush

Burna Boy – City Boys

Davido Featuring Musa Keys – Unavailable

Tyla – Water – WINNER

Tyla took home Best African Music Performance for Water

Tyla took home Best African Music Performance for Water

 

Best Global Music Album

Bokanté – History

Burna Boy – I Told Them…

Davido – Timeless

Shakti – This Moment – WINNER

Susana Baca- Epifanías

 

Best Children’s Music Album

Andrew & Polly – Ahhhhh!

DJ Willy Wow! – Hip Hope for Kids!

Pierce Freelon & Nnenna Freelon – Ancestars

Uncle Jumbo – Taste the Sky

123 Andrés – We Grow Together Preschool Songs – WINNER

 

Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

Meryl Streep – Big Tree

Michelle Obama – The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times – WINNER

Rick Rubin – The Creative Act: A Way of Being

Senator Bernie Sanders – It’s OK to Be Angry About Capitalism

William Shatner – Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder

 

Best Spoken Word Poetry Album

Aja Monet – When the Poems Do What They Do

J. Ivy – The Light Inside – WINNER

Kevin Powell – Grocery Shopping With My Mother

Prentice Powell and Shawn William – For Your Consideration ’24

Queen Sheba – A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited

 

Best Comedy Album

Chris Rock – Selective Outrage

Dave Chappelle – What’s in a Name? -WINNER

Sarah Silverman – Someone You Love

Trevor Noah – I Wish You Would

Wanda Sykes – I’m An Entertainer

 

Best Musical Theater Album

Kimberly Akimbo

Parade

Shucked

Some Like It Hot – WINNER

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

 

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Daisy Jones & the Six – Aurora

Various Artists – Barbie The Album – WINNER

Various Artists – Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By

Various Artists – Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3

“Weird Al” Yankovic – Weird: The Al Yankovic Story

 

Best Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television)

John Williams – The Fabelmans

John Williams – Indiana Jones and the Dial of Destiny

Ludwig Göransson – Black Panther: Wakanda Forever 

Ludwig Göransson – Oppenheimer – WINNER

Mark Ronson & Andrew Wyatt – Barbie

 

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

Bear McCreary – God of War Ragnarök

Jess Serro, Tripod & Austin Wintory – Stray Gods: The Roleplaying Musical

Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea” – Hogwarts Legacy

Sarah Schachner – Call of Duty®: Modern Warfare II

Stephen Barton & Gordy Haab – Star Wars Jedi: Survivor – WINNER

 

Best Song Written for Visual Media

Billie Eilish – What Was I Made For? [From the Motion Picture “Barbie”] – WINNER

Dua Lipa – Dance the Night (From Barbie the Album)

Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua – Barbie World [From Barbie the Album]

Rihanna – Lift Me Up (From Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By)

Ryan Gosling – I’m Just Ken [From “Barbie the Album”]

 

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Hilario Duran and His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera – I Remember Mingus

Just 6 – Angels We Have Heard on High

Ludwig Göransson – Can You Hear the Music

The String Revolution Featuring Tommy Emmanuel – Folsom Prison Blues – WINNER

Wednesday Addams – Paint It Black

 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

Cécile McLorin Salvant – Fenestra

Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest – Com Que Voz (Live)

Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – April in Paris

Säje Featuring Jacob Collier – In the Wee Small Hours of the Morning – WINNER

Samara Joy – Lush Life

 

Best Recording Package

The Arcs – Eletrophonic Chronic

Brad Breeck – Gravity Falls

Caroline Rose – The Art of Forgetting

Dry Cleaning – Stumpwork – WINNER

Ensemble Cadenza 21’ – Cadenza 21’

Leaf Yeh – Migration

 

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Bo Burnham – Inside: Deluxe Box Set

Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition

Neutral Milk Hotel – The Collected Works of Neutral Milk Hotel

Ngọt – Gieo

Various Artists – For the Birds: The Birdsong Project – WINNER

 

Best Album Notes

Howdy Glenn – I Can Almost See Houston

Iftin Band – Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions

John Coltrane – Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live)

Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971

Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER

 

Best Historical Album

Bob Dylan – Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17

Lou Reed – Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition

Various Artists – The Moaninest Moan of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922

Various Artists – Playing for the Man at the Door: Field Recordings from the Collection of Mack McCormick, 1958–1971

Various Artists – Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos – WINNER

 

Songwriter of the Year, Non-Classical

Edgar Barrera

Jessie Jo Dillon

Justin Tranter

Shane McAnally

Theron Thomas – WINNER

 

Best Engineered Album, Non-Classical

Bokanté – History

Boygenius – The Record

Caroline Polachek – Desire, I Want to Turn Into You

Feist – Multitudes

Victoria Monét – Jaguar II – WINNER

 

Producer of the Year, Non-Classical

Daniel Nigro

Dernst “D’Mile” Emile II

Hit-Boy

Jack Antonoff – WINNER

Metro Boomin

 

Best Remixed Recording

Depeche Mode – Wagging Tongue (Wet Leg Remix) – WINNER

Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown – New Gold (Dom Dolla Remix)

Lane 8 – Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)

Mariah Carey – Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)

Turnstile & BadBadNotGood Featuring Blood Orange – Alien Love Call

 

Best Immersive Audio Album

Alicia Keys – The Diary of Alicia Keys – WINNER

Bear McCreary – God of War Ragnarök (Original Soundtrack)

George Strait – Blue Clear Sky

Madison Beer – Silence Between Songs

Ryan Ylyate – Act 3 (Immersive Edition)

 

Best Instrumental Composition

 Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia – Motion

John Williams – Helena’s Theme – WINNER

Lakecia Benjamin Feuringat Angela Davis – Amerikkan Skin

Ludwig Göransson – Can You Hear the Music

Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band – Cutey and the Dragon

 

Best Engineered Album, Classical

Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic – Fandango

Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra – Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces

Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry – Sanlikol: A Gentleman of Istanbul – Symphony for Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor

Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Contemporary American Composers – WINNER

Shara Nova & A Far Cry – The Blue Hour

 

Producer of the Year, Classical

Brian Pidgeon

David Frost

Dmitriy Lipay

Elaine Martone – WINNER

Morten Lindberg

 

Best Orchestral Performance

Buffalo Philharmonic Orchestra – Scriabin: Symphony No. 2; The Poem of Ecstasy

Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante – WINNER

Netherlands Radio Philharmonic Orchestra – Bartók: Concerto for Orchestra; Four Pieces

The Philadelphia Orchestra – Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony

San Francisco Symphony – Stravinsky: The Rite of Spring

 

Best Opera Recording

The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Blanchard: Champion – WINNER

Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus – Corigliano: The Lord of Cries

The Dime Museum; Isaura String Quartet – Little: Black Lodge

 

Best Choral Performance

The Clarion Choir – Rachmaninoff: All-Night Vigil

The Crossing – Carols After a Plague

Miró Quartet; Conspirare – The House of Belonging

San Francisco Symphony Chorus – Ligeti: Lux Aeterna

Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir – Saariaho: Reconnaissance – WINNER

 

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Anthony McGill & Pacifica Quartet – American Stories

Catalyst Quartet – Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker

Roomful of Teeth – Rough Magic – WINNER

Third Coast Percussion – Between Breaths

Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos – Beethoven for Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ and Op. 1, No. 3

 

Best Classical Instrumental Solo

Andy Akiho – Akiho: Cylinders

Curtis Stewart – Of Love

Louisville Orchestra – The American Project – WINNER

Robert Black – Adams, John Luther: Darkness and Scattered Light

Seth Parker Woods – Difficult Grace

 

Best Classical Solo Vocal Album

Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist – Because

Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) – Walking in the Dark – WINNER

Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist – Broken Branches

Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist – 40@40

Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist – Rising

 

Best Classical Compendium

Aaron Diehl & The Knights – Zodiac Suite

Andy Akiho, Omaha Symphony & Ankush Kumar Bahl – Sculptures

Chick Corea & Orchestra da Camera della Sardegna – Sardinia

Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers & Gustavo Castillo – Fandango

Peter Herresthal, Bergen Philharmonic Orchestra, James Gaffigan, Arctic Philharmonic & Tim Weiss – Missy Mazzoli: Dark With Excessive Bright

Various Artists – Passion for Bach and Coltrane – WINNER

Wild Up & Christopher Rountree – Julius Eastman Vol. 3: If You’re so Smart, Why Aren’t You Rich?

 

Best Contemporary Classical Composition

Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony – Akiho: In That Space, at That Time

Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful of Teeth – Montgomery: Rounds – WINNER

Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Adès: Dante

Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic – Mazzoli: Dark With Excessive Bright

Roomful of Teeth – Brittelle: Psychedelics

 

답글 남기기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다